Edycja 2025
Program „Korpus Wsparcia Seniorów”
Prezydent Miasta Ostrołęki
przystąpił do realizacji Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
„Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025
finansowanego ze środków budżetu Państwa — dotacji celowej
„Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025
Kwota całkowita realizacji zadania: 41 829 zł
w tym: środki własne gminy: 8 366 zł
środki budżetu Państwa dotacja Wojewody: 33 463 zł
Program jest wsparciem finansowym gmin w zakresie organizowania usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich oraz realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. opaski na odległość mającej na celu poprawę bezpieczeństwa, oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Program skierowany jest do osób w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem za względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielnie gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Realizacja programu obejmuje swoim zakresem Moduł I i II.
Moduł I – zapewni usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich osobom w wieku 60 lat i więcej i obejmuje:
- pomoc w zaspakajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
- podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia nie wymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji,
- w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich, usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania określa Rada Miasta Ostrołęki w drodze uchwały nr 803/XC/2023 z dnia 30 listopada 2023 r., poz. 14330.
Moduł II – zapewni poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. opieki na odległość, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych.
Udzielenie wsparcia w ramach Modułu II jest niezależne od kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. Ustawy z dnia 12 marca 2024 r. o pomocy społecznej oraz nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.