Z szacunkowych danych będących w dyspozycji MOPR wynika, że na terenie miasta Ostrołęki przebywa ok. 90 osób bezdomnych oraz zagrożonych bezdomnością. Bezdomność jest zjawiskiem bardzo zmiennym w czasie, często ulega nasileniu w okresie jesienno – zimowym.
Osoba Bezdomna to według Ustawy z dn. 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowana na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Do udzielenia pomocy osobie bezdomnej zobowiązana jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie oraz w sprawach niecierpiących zwłoki, właściwą miejscowo jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie. Gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania albo na ostatnie miejsce zameldowania tej osoby na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków gminie, która przyznała świadczenie w miejscu pobytu.
- Schronienie:
- Schronisko przy ul. Sienkiewicza
- Noclegownia przy ul. Przemysłowej
- Ciepły posiłek
- Pomoc społeczna świadczona zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, w tym praca socjalna
- Objęcie indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności, polegającym na wspieraniu osoby bezdomnej w rozwiązywaniu jej problemów życiowych, w szczególności rodzinnych i mieszkaniowych, oraz pomocy w uzyskaniu zatrudnienia.
Za osobę bezdomną objętą indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- Program „Pomoc osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością z terenu miasta Ostrołęki – Warto Chcieć” – kontynuacja
Program adresowany jest do osób bezdomnych z terenu miasta Ostrołęki, realizowany przez pracowników socjalnych MOPR.
- zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej osób bezdomnych
- umożliwienie przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej
- uzyskanie własnych środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb
- ograniczenie liczby osób korzystających z pomocy społecznej
- poprawa stanu zdrowia
- zapobieganie utrwalaniu się i poszerzaniu zjawiska bezdomności
- umożliwienie uzyskania samodzielnego mieszkania
- działania zmierzające do wzmocnienia i utrzymania odpowiedniego poziomu poczucia własnej wartości